Ćwiczenia CERBER 2022
W dniu 19 lutego 2022 r. dzięki uprzejmości Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto wolontariusze z Grupa Ratownictwa PCK Ostróda, Grupa Ratownictwa PCK Koszalin, Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn uczestniczyli w ćwiczeniach CERBER 2022 w Port Gdynia i Stena Line Polska. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych należy przyznać, że to był miło spędzony czas, owocujący nowymi doświadczeniami. Jeszcze raz dziękujemy: Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto, Grupa Ratownictwa PCK Ostróda, Grupa Ratownictwa PCK Koszalin.
Opis ćwiczeń wg Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto: Manewry, manewry!!! W dniu 19 lutego 2022 roku w Port Gdynia, który bardzo mocno wspiera nasze działania, odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem “Cerber”. Jednym ze złożonych epizodów – a sobotnia aura z orkanem w tle nas nie rozpieszczała – były wspólne ćwiczenia Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto, Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn, Grupa Ratownictwa PCK Koszalin i Grupa Ratownictwa PCK Ostróda. Najpierw zespoły szybkich trójek przeszukały wyznaczone sektory terenów około portowych, gdzie zgłoszono zaginięcie jednej osoby. Po bardzo sprawnej mobilizacji, zorganizowaniu sztabu i wyznaczeniu zadań, w jednym z sektorów odnaleźliśmy naszego pozoranta i ta część zadania została zaliczona. Jeszcze nie opadły emocje związane z tą częścią działań, a nasze zespoły w trakcie powrotu zostały zaalarmowane, że na terminalu Stena Line Polska, na terenie którego zorganizowany był nasz sztab, zgłoszono eksplozję i szereg osób poszkodowanych. Nasi ratownicy, po zabezpieczeniu terenu przez odpowiednie służby, natychmiast ruszyli do akcji dokonując triage’u, a następnie udzielili niezbędnej pomocy i dokonali ewakuacji poszkodowanych. Warto podkreślić bardzo dobrą wykonaną pracę nie tylko ratowników, ale i pozorantów, którzy wyjątkowo realistycznie odgrywali swoje role Swój osobny epizod związany z poszukiwaniami osób zaginionych miały również nasze psy ratownicze. Bardziej zaawansowane zespoły dokonały przeszukania budynku terminalu, gdzie znalazły osoby poszkodowane. Mniej doświadczeni psi ratownicy i ich przewodnicy mieli okazję przede wszystkim poznać specyfikę strefy o charakterze przemysłowym, a następnie poćwiczyć na jednym z obiektów portowych m. in. oznaczanie odnalezionego “zaginionego”. Na koniec tradycyjnie dokonaliśmy podsumowania całych ćwiczeń wspólnie ze współorganizatorami i na tym ćwiczenia zakończono. To co zasługuje na szczególne podkreślenie, to fakt coraz większego zgrania grup ratowniczych, które ćwiczą ze sobą regularnie, a tym samym wypracowują swoisty standard sprawnego współdziałania w bardzo zróżnicowanych i – niełatwych jak się okazało – warunkach. Warto też zauważyć, że w przypadku naszych zespołów ratowniczych z psami, epizod wpisany był w całe duże manewry realizowane przez Port Gdynia i Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych pod kryptonimem “Cerber”, które mają miejsce od ponad tygodnia. Była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania umiejętności naszych zespołów, ale też wymiany wiedzy i doświadczeń z przewodnikami i instruktorami psów służbowych m. in. Policji czy Służby Celno-Skarbowej. Jest to również – co należy podkreślić – wstęp do szerszej współpracy, którą zamierzamy nawiązać ze Związkiem.
Reasumując – było bardzo intensywnie, ciekawie i dynamicznie. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mieli okazję zorganizować kolejne tak ciekawe wydarzenie. Za wsparcie i udostępnienie obiektów dziękujemy w szczególności Port GdyniaStena Line Polska. Za bliską współpracę dziękujemy:Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych, Grupa Ratownictwa PCK Ostróda, Grupa Ratownictwa PCK Koszalin, Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn