Działania edukacyjneKoronawirusPromocja zdrowia

Koronawirus – co trzeba wiedzieć?

Wiedzę zawsze warto mieć, ale nigdy nie należy panikować!

Koronawirus szerzy się drogą kropelkową. Ochrona przed nim wygląda podobnie jak w przypadku innych chorób przenoszonych tą drogą.

Aby uniknąć infekcji, należy:

  • często myć ręce wodą i mydłem, ewentualnie płynami i żelami na bazie alkoholu (co najmniej 60 proc.),
  • zakrywać usta i nos podczas kaszlu i kichania – zgiętym łokciem bądź chusteczką higieniczną, a następnie dokładnie umyć ręce i wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza na śmieci,
  • zachować przynajmniej metr odległości od innych ludzi, zwłaszcza tych, którzy kichają, kaszlą i mają gorączkę,
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust

Czy maseczka pomoże uchronić się przed koronawirusem?

Ministerstwo nie zaleca używania masek na twarz przez osoby zdrowe. Rekomenduje je tym, którzy mają objawy ze strony układu oddechowego (kaszlą, kichają), podejrzewają u siebie łagodną infekcję lub opiekują się osobą zarażoną. Przypomina, że maseczki powinny być oznakowane znakiem CE potwierdzającym wykonanie z właściwych materiałów.

W przypadku wystąpienia kaszlu, duszności i gorączki należy skonsultować się z lekarzem, pamiętając przy tym, że takie objawy mogą mieć wiele przyczyn, wśród których są zarówno infekcje wirusowe takie jak grypa oraz bakteryjne.

Trzeba pamiętać, że co roku na grypę i choroby grypopodobne choruje blisko 3,5 mln Polaków z czego ok. 150 przypadków kończy się śmiercią.

Odwiedzone 90 razy, w tym dzisiaj 1 razy