Poszukiwania osób

Odnalezione po latach…

W styczniu zostaliśmy poproszeni przez pewną mieszkankę Rosji Panią Walentynę o pomoc w odnalezieniu miejsca pochówku jej brata Władysława, poległego w 1945r. na terenie ówczesnych Prus Wschodnich. Wtedy Władysław miał 20 lat i służył w Armii Radzieckiej.

Dzięki spisowi poległych żołnierzy, pochowanych na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Giżycku, zamieszczonemu w publikacji Skrzydlaty czołgista, (Olsztyn, Pojezierze – 1970, Jerzy Jantar, Ilja Biełkin i Tadeusz Willan) udało się potwierdzić, że to właśnie tu, w zbiorowej mogile spoczywa poszukiwany Władysław. Pani Walentyna od dawna marzyła o odwiedzeniu miejsca spoczynku starszego brata, lecz nigdy swojego marzenia nie zrealizowała.

Cieszymy się, że po 75 latach mogliśmy pomóc w odnalezieniu grobu brata dziś 90-cio letniej pani Walentyny.

Warto wiedzieć, że w Polskim Czerwonym Krzyżu od 1919 roku działa Biuro Informacji i Poszukiwań PCK, które zajmuje się m.in.: ​prowadzeniem poszukiwań i ustalaniem losów ofiar wojen, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych, poszukiwaniem mogił wojennych w kraju i za granicą oraz udziałem w ekshumacjach ofiar wojny.

Odwiedzone 85 razy, w tym dzisiaj 1 razy