Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego PółksiężycaWydarzenia

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Każdego roku 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym świętujemy wyjątkowość, jedność i siłę naszego Ruchu, a przede wszystkim promujemy zasady humanitaryzmu, życzliwości i poszanowania godności dobrego człowieka.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć prawie 1️⃣5️⃣ milionów wolontariuszy oraz 4️⃣5️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ pracowników. Jest obecny w ponad 1️⃣9️⃣0️⃣ krajach. Wolontariusze i pracownicy Czerwonego Krzyża wspierają ponad 1️⃣6️⃣0️⃣ milionów potrzebujących na całym świecie, poprzez moc humanitaryzmu ratują ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie. Jesteśmy dumni ze wszystkich Stowarzyszeń, pracowników i wolontariuszy, którzy będąc blisko ludzi pokazują jedność naszej społeczności. W Polskim Czerwonym Krzyżu działa ponad 3️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ wolontariuszy i ponad 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ pracowników, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań, a w ostatnich miesiącach przede wszystkim pomagają i wspierają uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce szukają schronienia przed konfliktem zbrojnym.

W tym roku tematem Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest ŻYCZLIWOŚĆ, jako uniwersalne pojęcie, wpisujące się w jedną z naszych 7 podstawowych zasad – HUMANITARYZM. W tym dniu chcemy połączyć ludzi poprzez proste gesty życzliwości. Bądźmy życzliwi! Każdy uwielbia takie gesty, kiedy okazuje się komuś życzliwość albo ktoś okazuje ją nam. W czasie, gdy musimy się mierzyć z konfliktami zbrojnymi, pandemią i kataklizmami, w czasie, gdy świat jest podzielony, drobne gesty życzliwości znaczą jeszcze więcej. I chociaż mogą wydawać się nam małe, te czyny mogą mieć ogromny wpływ na ludzi, którym pomagamy. Wywołują efekty znacznie wykraczające poza to, co mogliśmy sobie wyobrazić. Wyobraź sobie, że możesz pewnego dnia pomóc przyjacielowi, sąsiadowi lub koledze w potrzebie –wysłuchać jego problemów lub dać mu mały prezent, aby go pocieszyć. Może to skłonić przyjaciela lub sąsiada do zrobienia tego samego dla kogoś innego. A kolejna osoba może przekazać tę życzliwość dalej – np.: poprzez zrobienie domowego posiłku dla przyjaciela, przekazanie pieniędzy na cele charytatywne lub pomoc bezdomnemu na ulicy. Zanim się zorientujesz, wszyscy jesteśmy połączeni tymi małymi gestami dobroci. Dobroć rodzi dobroć! Sprawia, że świat się kręci. A te małe działania kończą się ogromnym globalnym wpływem na ludzkość. Podobnie też nasze działania lokalne Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w poszczególnych krajach mają prawdziwie globalny zasięg. W tym roku w Polskim Czerwonym Krzyżu czujemy wyjątkowe wsparcie całej czerwonokrzyskiej rodziny, bo łączymy swoje siły, wiedzę i doświadczenie w niesieniu pomocy humanitarnej ofiarom wojny w Ukrainie. Otrzymujemy mnóstwo życzliwości, którą chcemy się dzielić w codziennej pracy na rzecz potrzebujących.

W Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca życzymy wszystkim wolontariuszom, członkom i pracownikom PCK zadowolenia z pracy i wytrwałości w prowadzonych działaniach, dziękując jednocześnie za dotychczasowe zaangażowanie. Świętujcie razem z nami ten najważniejszy dzień w roku – #BEHUMANKIND ❤️❤️❤️

Odwiedzone 97 razy, w tym dzisiaj 1 razy