Zabezpieczenia medyczne

Zabezpieczenia medyczne w Gietrzwałdzie

W minioną niedzielę Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn realizowała zabezpieczenie medyczne rocznicy 143 – lecia objawień NMP w Gietrzwałdzie połączonych z dożynkami archidiecezjalnymi w Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – Kanonicy Regularni.

Tradycyjnie wydarzenie jest dużym przedsięwzięciem, jednak w tym roku z uwagi na stan pandemii organizacja zabezpieczenia medycznego była szczególnym wyzwaniem pod względem logistycznym i organizacyjnym. Wszystko po to aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa personelowi i naszym pacjentom. Na bazie trzech namiotów zorganizowano polowy punkt medyczny PCK z wydzielonymi obszarami pomocy: konsultacyjnym, obserwacyjnym, zaawansowanych zabiegów ratunkowych oraz specjalnym miejscem izolacyjnym. Do tego na wejściu do grodzonego obszaru punktu medycznego wyznaczono bramkę segregacyjną, gdzie dokonywana byłą ocena pacjentów, niekrzyżujące się ścieżki ruchu chorych, a miejsca do opieki nad nimi zostały wyznaczone zgodnie z zachowaniem zalecanego dystansu społecznego w maksymalnie wentylowanych namiotach. Oprócz punktu medycznego w gotowości stacjonował nasz ambulans oraz piesze patrole ratownicze. Dołożono bardzo starannych przygotowań i zabezpieczenie medyczne przebiegło wyjątkowo spokojnie i bez większych interwencji.

W tym roku w zabezpieczeniu medycznym wzięło udział 12 wolontariuszy Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn w tym 4 ratowników medycznych i lekarz. Wszystkie osoby zostały wyposażone w należyte środki ochrony osobistej niezbędne podczas pandemii. Wszyscy byli również przygotowani na okoliczność użycia pełnych środków indywidualnej ochrony biologicznej w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej. Działania tradycyjnie były aktywnie wspierane przez stacjonujący wraz z nami zespół ratownictwa medycznego WSPR Olsztyn.

Serdecznie dziękujemy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej za perfekcyjne przygotowanie i bardzo dobrą współpracę. Wyrazy uznania i podziękowań kierujemy do wszystkich naszych członków, wolontariuszy i sponsorów za okazane zaangażowanie i wsparcie.

Odwiedzone 108 razy, w tym dzisiaj 1 razy