EwakuacjeTransport medyczny

GR PCK Olsztyn – ewakuacja ludności w Barczewie

W dniu 5 grudnia 2020 r. Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn została zadysponowana do akcji w Barczewie, gdzie podczas prac ziemnych odnaleziono pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. Zasięg rażenia pocisku w przypadku detonacji mógł wynosić ok. 500 metrów. Podjęto decyzję o ewakuacji ludności z zagrożonego terenu na czas jego wydobycia przez wojskowych saperów.

W wyznaczonym obszarze znajdowało się ok. 1100 mieszkańców Barczewa, w tym mieszkańcy obłożnie chorzy i niepełnosprawni. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że w zagrożonej strefie mieszkają osoby chorujące na COVID19 oraz przebywające na kwarantannie, które również należy ewakuować do specjalnie wyznaczonych izolatoriów. Zadaniem GR PCK było przeprowadzenie ewakuacji medycznej mieszkańców z miejsc zamieszkania do zastępczego miejsca pobytu – barczewskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Działania były wspierane przez strażaków z OSP Barczewo. Ewakuacja rozpoczęła się o godzinie 8:00 i trwała do godz. 11:00. Mieszkańcy byli ewakuowani przez ratowników PCK z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych w związku z obowiązującym stanem pandemii. Około godziny 13:15 pocisk został bezpiecznie podjęty przez saperów i wywieziony z miasta. Tym samym mogliśmy rozpocząć odtransportowywanie mieszkańców do domów.

Dysponowanie do działań odbyło się na wniosek WBiZK Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. W akcji wzięło udział 7 ochotników, ambulans ratunkowy oraz samochód transportowy Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn. Działania zostały zakończone około godziny 15:00.

Dziękujemy wszystkim ochotnikom za ich gotowość do akcji, bezinteresowną pracę, która była szczególnie wymowna z uwagi na fakt, że w tymże dniu obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariusza – nie ma lepszej okazji do świętowania niż pomoc innym!

Dziękujemy za współpracę: Urzędowi Miasta i Gminy Barczewo, Gminie Barczewo, Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-M UW w Olsztynie, Ochotniczej Straż Pożarnej w Barczewie, Komendzie Miejskiej PSP Olsztyn, Policji, Siłom Zbrojnym RP – Żandarmerii Wojskowej, Wojskom Obrony Terytorialnej, Straży Miejskiej Barczewo, Miejskiej Przychodni Barczewo, Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości : gazetaolsztynska.pl, OSP Barczewo

Odwiedzone 236 razy, w tym dzisiaj 1 razy